Kreslení pravou mozkovou hemisférou

Kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou slibuje, že za dva dny budete umět namalovat perfektní portrét. A tak jsme se na něj vydaly i my. První den jsme si vybraly portrét a zkusily ho samy namalovat. Někomu se to povedlo líp, někomu vůbec… Pak jsme se věnovaly různým cvičením , abychom kreslení vnímaly pravou mozkovou hemisférou.  S malováním jsme nezůstaly jen u tužky, ale vyzkoušely jsme si  i kreslení uhlem a dalšími  technikami, od stínování až po negativní kresbu. Když jsme si nevěděly rady nebo jsme udělaly nějakou chybu, tak nám lektor Hynek Chmelař poradil. Tenhle kurz je úplně pro všechny, nejen ty s kreslícím talentem. Hned po dvou dnech je vidět pořádná změna a to všechno kvůli hemisférám. A co to vlastně ty hemisféry jsou?

V roce 1981 dostal biolog Roger Sperry Nobelovu cenu za objevení oddělených funkcí mozkových hemisfér. Znamenalo to zásadní změnu ve způsobu uvažování na potenciál lidského mozku. Objevil, že levá mozková hemisféra obsahuje racionálnost, logiku, časovou orientaci, zpracování detailů a strach. Zatímco pravá fantazii, kreativitu, vznik nápadů, city, nezná strach ani čas.

U dětí jsou obě hemisféry vyrovnané, ale výchovou a způsobem života levá mozková hemisféra je nucena pracovat mnohem více - na úkor pravé, která je v klidu. V dnešním uspěchaném, materialisticky orientované společnosti je většina z nás nucena řídit se časem, čelit nadměrnému stresu i strachu…potlačujeme v sobě přirozenou kreativitu, tvůrčí nadhled i fantazii a city.

Úkolem kreslení pravou mozkovou hemisférou je probudit pravou hemisféru do té míry, aby se vyrovnala s levou. Je to jedna z cest, kdy v sobě objevíme netušené tvůrčí oblasti. I když jsme přesvědčeni, že kreslit neumíme, pravá mozková hemisféra nás přesvědčí o opaku - stačí ji aktivovat. Je pouze potřeba oprostit se od logiky, vidět věci tak, jak jsou, bezmyšlenkovitě u kreslení relaxovat, osvojit si techniky kresby...

A tak jsme se do kreslení pořádně opřely. Druhý den kurzu jsme se hlavně věnovaly tomu nejdůležitějšímu. Nakreslení finálního portrétu.  Bylo neuvěřitelné, jaký to byl rozdíl! Kresby před a po se nedají vůbec srovnat. Všechny jsme byly opravdu překvapené. Teď už víme, jak co nejlépe kreslit a půjde nám to určitě o hodně lépe než předtím. Takže spokojenost! Více o kurzu kreslení, ceník i termíny naleznete zde na www.kurz-kresleni.cz.